© 2019
LT LV
RUBRIKOS
KRYOLAN specialiųjų efektų seminaras Vilniuje

Gegužės 24-26 d. pirmą kartą Lietuvoje vyko KRYOLAN Professional make-up specialųjų efektų seminaras, skirtas teatro grimo meistrams. Seminarą organizavo KRYOLAN atstovai Lietuvoje „Erdesa, UAB“. Specialiųjų efektų kūrimo subtilybes Lietuvos teatro grimo meistrams atskleidė tarptautinis grimo ir specialiųjų efektų ekspertas iš Berlyno – Gregor Knape. Seminaro pertraukos metu ekspertas mielai sutiko papasakoti apie prostetikų gamybą, specialiuosius efektus ir apie tai, kokių įgūdžių reikia norint pradėti juos kurti.

Kaip susidomėjote specialiaisiais efektais ir jų kūryba?

Vaikystėje man visada labai patiko žiūrėti siaubo filmus, žavėdavausi sukurtais mistiniais personažais. Labiausiai mane įkvėpęs filmas – „Labirintas“ (1986) su David Bowie. Peržiūrėjęs šį filmą, labai susidomėjau grimuotojo profesija, personažų kūrimu. Vėliau, Berlyno grimo mokykloje „Mephisto Maskenbildner Schule“ įgijau grimo dailininko specialybę. Man labai pasisekė, nes Vokietijos grimo mokyklos ruošia plataus profilio specialistus – čia grimuotojai ne tik sužino makiažo subtilybes, bet ir yra mokomi gaminti perukus bei kurti šukuosenas. Jie netgi turi savo kodinį pavadinimą – WHaM (angl. Wig, Hair and Make-up), iš kurio visi gali suprasti, kad specialistas yra ne tik grimuotojas, bet ir perukų bei šukuosenų meistras. Studijų pradžioje mokiniams yra leidžiama rinktis kryptį, kurioje jie nori specializuotis. Aš labai anksti supratau, kad mane labiausiai žavi specialieji efektai, skulptūra, lipdyba, todėl 2000 m. įgijau ir specialiųjų efektų dailininko diplomą.

Paaiškinkite, kuo skiriasi grimo meistras nuo specialiųjų efektų kūrėjo? Ar kiekvienas grimo meistras gali kurti ir specialiuosius efektus? 

Nėra nustatyta aiškios linijos tarp grimuotojo ir specialiųjų efektų dizainerio. Grimas ir specialieji efektai – dvi skirtingos specializacijos, todėl joms reikalingas skirtingas pasiruošimas, žinios, įgūdžiai. Kitas skirtumas – naudojamos medžiagos. Specialiesiems efektams išgauti naudojamos ne standartinės kosmetinės priemonės, o atskira cheminių medžiagų kategorija. Skiriasi ne tik priemonių naudojimo pobūdis, bet ir kaina – specialiesiems efektams reikalingos priemonės yra labai brangios. Gaminant prostetikus šios srities kūrėjams kiekvieną kartą tenka išleisti bent po kelis tūkstančių eurų, todėl pradedantysis turi nuspręsti, ar jis nori tiek investuoti į savo darbą ir praktiką. Specialiųjų efektų dizaineriu gali tapti kiekvienas grimo meistras, tačiau tam reikia įdėti daug pastangų, laiko, nuolatos tobulinti savo įgūdžius. To neįmanoma išmokti per kelias dienas, tik po kelerių metų nuolatinės praktikos galima pasiekti gerą lygį šioje srityje.

Vartojate sąvoka „prostetikai“. Ar galite paaiškinti, kas tai yra?

Prostetikai – tai medžiaga, kuri yra pagaminama ir užklijuojama ant žmogaus, tam kad pakeistų jo išvaizdą ar veido bruožus. Per šiuos trijų dienų mokymus Lietuvos specialistams demonstravau, kaip pasigaminti prostetikus, juos sumodeliuoti, nudažyti ir pritaikyti tam tikram žmogui. Prostetiko pagaminimo laikas labai priklauso nuo detalės sudėtingumo ir dydžio. Jeigu tai yra maža, paprasta detalė Helovyno vakarėliui tam reikės dviejų valandų, tačiau pagaminti tokią pačią detalę, bet jau pritaikytą kinui, gali prireikti ir trijų dienų. 

Kokių žinių, įgūdžių reikia norint kurti specia­liuosius efektus?

Specialistui, norinčiam kurti specialiuosius efektus, reikia techninių žinių apie naudojamas medžiagas – molį, įvairius plastikus – jų chemines sudėtis, jungimąsi. Dažniausiai efektams reikalingus didelius liejinius daro vyrai, o moterys kuria smulkesnes detales, nes atskiriant detales viena nuo kitos, reikalinga didelė fizinė jėga. Darant pilną veido ar pusės torso liejinį, kartais prireikia net kelių žmonių pagalbos. Be abejonės, būtina išmanyti ir žmogaus anatomiją. Šios srities specialistas turi išmanyti apie ligas, žaizdas, raumenų struktūrą ir veiklą, odos tekstūrą ir jos senėjimą. Todėl dažnai juokauju, kad makiažo meistrai kolekcionuoja Vogue, o mes – medicinos žurnalus ir enciklopedijas (juokiasi). 

 

Paklausus, ką norėtų palinkėti Lietuvos specialistams, susidomėjusiems specialiaisiais efektais, Gregor Knape sako, kad nors ši sritis daugeliui iš pradžių atrodo labai sudėtinga, tačiau viskas yra įveikiama, svarbiausia – daug praktikuotis, nebijoti klysti ir mokytis iš savo klaidų.

Rubrika: Įvykiai
Data: 2018 5 15
GALERIJA
Internetinių puslapių kūrimas