© 2018
LT LV
RUBRIKOS
Ar tebeskamba pavojaus varpai?

Visai neseniai žodį „formaldehidas“ buvo galima sutikti kiekviename tekste, nurodant, kokia tai baisi medžiaga. Vis dėlto, ar mes tikrai supratome, kas tai yra? Ir kas pasikeitė dabar, kai formaldehidas iš tekstų nepasitraukė, bet atsirado dalelytė „be“. Viskas prasidėjo, kai iš Europos, Kanados, Australijos prekybos vietų buvo pašalintos kai kurios plaukų tiesinimo priemonės, nes jų sudėtyje buvęs didelis formaldehido kiekis – kenksmingas žmogaus sveikatai. Europos ir kai kurių šalių, esančių JAV, nuostatai įpareigoja, kad plaukų priežiūros priemonių sudėtyje formaldehido kiekis siektų iki 0,2 procento. Ir vis dėlto kyla svarbus klausimas: ar šios ribos visuomet laikomasi? Ar kosmetikos gamintojai ant etikečių sąžiningai rašo gaminio sudėtį ir nededa formaldehido daugiau nei galima?
Formaldehidas – dažniausiai tiesinimo procedūrų metu naudojama
dujinė medžiaga, kurios plaukų tiesinimo priemonėse gali būti tik iki 0,2 procento. Tačiau tokio kiekio nepakanka, kad plaukai būtų ištiesinti idealiai, todėl neretai plaukų tiesinimo priemonėse galima
rasti ir daugiau formaldehido, nes būtent jis, o ne keratinas tiesina plauką. Negana to, kad šiais laikais formaldehidas naudojamas namuose ir biuruose, maisto, baldų pramonėje, leidžiant žurnalus ir knygas, iki 1980-ųjų jis buvo naudojamas ir kaip kosmetikos konservantas.
Ši medžiaga, kaip kosmetikos priemonių sudedamoji dalis, yra pavojinga ir, manoma, kad naudojama kur kas didesniais kiekiais, nei leidžiama daugelyje šalių. Beje, šiuo metu formaldehido beveik nėra kosmetikos priemonėse, tačiau yra daugybė medžiagų, kurių dedama į gaminius tam, kad atlaisvintų ir išskirtų konservuojamųjų ypatybių turinčią pavojingą medžiagą, kuri gali sukelti alergiją, nuo jos parausta oda, kyla karštis, paūmėja dusulys. Pavojaus signalas dėl formaldehido naudojimo plaukų tiesinimo priemonėse buvo paskelbtas, kai jose esančio formaldehido koncentracija siekė net 12 procentų. Priemonių, kurių sudėtyje esančio formaldehido kiekis viršijo rekomenduojamą, skaičius išaugo iki dešimties. Buvo paprašyta ištirti du plaukų tiesinimo gaminius ir išsiaiškinti, kiek juose yra formaldehido, net jei ant jų etikečių puikuojasi užrašas „be formaldehido“, ir išsiaiškinti, ar pašalinti medžiagą iš rinkos buvo tikslinga. Kai kurie kritikai tvirtina, kad testavimo metodai dažnai yra klaidingi, nes formaldehidas yra metileno glikolio ir formaldehido bendrinis pavadinimas, todėl dėl dviejų elementų painiavos paskelbiami klaidingi rezultatai. Bet kokiu atveju daug ekspertų toliau akcentuoja, kad nedideli formaldehido kiekiai yra nepavojingi, nors faktai rodo, kad ši medžiaga yra daug labiau paplitusi, nei kas nors įtaria. Iš tikrųjų JAV valdžios apskaitos tarnyba neseniai ištyrė apie 180 namuose naudojamų priemonių ir išsiaiškino, kad 5,5 proc. jų viršija leistiną formaldehido kiekį.
Kas yra formaldehidas?
Formaldehidas yra aštraus ir erzinančio kvapo dujos. Ore gana lengvai
oksiduojasi, sudarydamas skruzdžių rūgštį, todėl formaldehido tirpalai turi būti apsaugoti nuo išorinės sąveikos su deguonimi. Ši medžiaga dažnai naudojama gaminant klijus, tirpiklius, sintetinį plastiką, konservantus, dezodorantus, kosmetiką ir fabrikatus. 2004 m. Vėžio tyrimų asociacija formaldehidą priskyrė kancerogeninėms medžiagoms. Pagal Europos kosmetikos direktyvas kosmetikos medžiagų sudėtyje formaldehido gali būti ne daugiau kaip 0,2 procento.

HABIA
HABIA yra Jungtinės Karalystės valstybės paskirtas organas, kuriantis kvalifikacijų standartus ir pramonės praktikos kodeksus. „Mes norime pateikti paprastus faktus, susijusius su priemonių, kurių sudėtyje yra formaldehido, naudojimu tam, kad išsklaidytumėm visas baimes.“

Pirmiausia reikia paminėti, kad kosmetikos direktyva leidžia formaldehidą naudoti, kai jo kiekis priemonės sudėtyje siekia iki 0,2 proc., išskyrus gaminius, kurie naudojami per burną. Šiuose gaminiuose formaldehido gali būti tik 0,1 proc., na, o nagų kietiklyje leidžiamas formaldehido kiekis yra net 0,5 procento.

Kaip žinoti, ar priemonės sudėtyje yra formaldehido?
Pagal kosmetikos direktyvą būtina visas sudedamąsias dalis rašyti ant
pakuotės. Nėra abejonės, kad legaliai patvirtintos priemonės išlaisvino formaldehidą, vis dėlto gaminiai, kuriuose yra šios medžiagos ir jos koncentracija viršija 0,05 proc., privalo turėti etiketę su užrašu „sudėtyje yra formaldehido“.
Kas užtikrina, kad formaldehido koncentracija priemonėje atitinka visus reikalavimus?

Europos Sąjungoje kosmetikos saugą privalo užtikrinti gamintojai ir platintojai. Kiekviena priemonė, atsidūrusi ES rinkoje, yra kruopščiai tikrinama. Jei priemonės sudėtyje aptinkamas didelis formaldehido kiekis, tokia priemonė paskelbiama nelegalia. Jei taip yra iš tikrųjų, turi būti imtasi Prekybos standartų reikalavimų vykdymo veiksmų. Vienu metu buvo susirūpinta dėl šios medžiagos degumo. Formaldehidas yra degus, bet tik jei jo koncentracija ore viršija 7 proc., tačiau tokiu atveju visas salonas būtų evakuotas dėl dirgiklių, esančių ore.
Jei aš turiu abejonių dėl konkretaus gaminio?
Pirmiausia reikia patikrinti, kiek to gaminio sudėtyje yra formaldehido, ar pakuotė tinkamai paženklinta. Jei priemonė neatitinka reikalavimų, turėtumėte jos nebenaudoti ir pranešti apie pažeidimus tiekėjui bei vietiniam prekybos standartų pareigūnui.
Ar yra formaldehido neturinčių gaminių alternatyvų?

Saugių ir efektyvių priemonių rinkoje yra, todėl šio verslo potencialiam augimui pakenkta tikrai nebus. Labai svarbus atsakingas požiūris į gamintojų darbą plaukų tiesinimo procedūrų metu, nes tik taip įmanoma turėti darnų verslą.
Kaip galima nuraminti kirpėjus ir jų klientus?

Kirpėjai privalo garantuoti klientams, kad naudoja patikimas priemones, atitinkančias vietos reikalavimus. Taip pat jie turi garantuoti sveikatą ir apsaugą visiems žmonėms, apsilankiusiems ir dirbantiems salone.
Vartotojai bijo, kad kai kurios įmonės gali meluoti, sakydamos, kad jų gaminių sudėtyje nėra formaldehido. Ar tokiu atveju kontrolės būdai yra veiksmingi?
Reikia tikėtis, kad vietos reglamentuojančiosios institucijos imsis veiksmų ir netinkamos priemonės nepateks į prekybos vietas. Šis procesas jau prasidėjo Kanadoje, Airijoje, Prancūzijoje. Bet to per maža. Šiuo metu visi turėtų būti atsargūs ir reikalauti garantijų, kad jų naudojamose priemonėse nebūtų formaldehido dujų.

Rubrika: Įvykiai
Data: 2012 9 3
GALERIJA
Internetinių puslapių kūrimas