Plaukai – neatsiejama mūsų įvaizdžio dalis, tačiau kiekvienas esame pastebėję jų slinkimą. Natūralu, jog plaukai turi savo augimo ciklą, kurio metu jie iškrenta ir atauga. Tačiau kaip atskirti, ar slinkimas – tik sezoninis ar dėl vitaminų trūkumo, ar jau reikėtų susirūpinti ir ieškoti gydytojo pagalbos? Apie plaukų slinkimo procesą, galimas priežastis ir gydymo būdus, kalbamės su Klaipėdos senamiestyje įsikūrusios estetinės dermatologijos klinikos „Geri Genai“ gydytoju Eriku Mažeika.

Gal galėtumėte nupasakoti, kaip vyksta plaukų slinkimo procesas, kokie požymiai pastebimi?
Plaukų slinkimas yra kompleksinis procesas, priklausantis nuo daugelio vidinių ir išorinių veiksnių. Plaukai turi savitą augimo ciklą, kuris susideda iš 3-jų fazių: anageno – vyksta aktyvus plauko augimas ir ilgėjimas, trukmė apie 1000 dienų, katageno – plaukas nustoja augti, netenka aprūpinimo krauju, trukmė iki 2 savaičių ir telogeno – ramybėsfazės, kai plaukas iškrenta per 3 mėn. Apie 90-95 proc. žmogaus plaukų yra anageno, o tik 5-10 proc. yra telogeno fazėse, todėl kasdien iškrinta apie 50-100 plaukų.
Plauko augimo ciklo sutrikdymas lemia gausesnį plaukų slinkimą. Progresuojantis plaukų slinkimas, plikimas yra vadinamas alopecija. Ši liga klasifikuojama į dvi grupes: nerandėjančias, kai plaukų slinkimas nesusijęs su plauko folikulo žūtimi ir rečiau pasitaikančias randėjančias, kai plaukų augimo vietoje formuojasi uždegiminiai procesai, susidaro randinis audinys.
Ar moterų ir vyrų plaukų slinkimo pobūdis skiriasi?
Viena iš dažniausiai pasitaikančių plaukų slinkimo rūšių yra androgenetinė alopecija, arba moteriškojo ir vyriškojo tipo plaukų slinkimas, kuris pasireiškia 80 proc. vyrų, vyresnių nei 70 metų amžiaus. Šią ligą nulemia paveldimumas ir vyriškųjų hormonų poveikis. Vyrai dažniausiai pradeda plikti pakaušio srityje, retėja ir atsitraukia plaukų augimo linija kaktos srityje.
Moterims įprastai plaukai pradeda retėti ties sklastymu, centrinėje viršugalvio dalyje. Moterims ši liga dažniau pasitaiko sergant policistiniu kiaušidžių sindromu. Dar viena dažna nerandėjanti alopecija – telogeninis plaukų slinkimas. Tai pastebimas, gausus, difuzinis plaukų slinkimas, pasireiškiantis apytiksliai po 3mėn. nuo sukeliančio veiksnio atsiradimo, pavyzdžiui, persirgus sunkia infekcija, po operacijos, gimdymo.
Šio tipo plaukų slinkimą gali sukelti skydliaukės ligos, dieta (geležies, cinko, vario, seleno, aminorūgščių trūkumas), stresas, vaistai (antidepresantai, kraują skystinantys vaistai, kraujo spaudimą mažinantys vaistai, hormoninė kontracepcija).

Ar dar yra kitų būklių, ligų, provokuojančių plaukų slinkimą?
Taip pat galimas plaukų slinkimo tipas – židininis plikimas (alopecia areata). Tai autoimuninis sutrikimas, kai plauko folikulą puola žmogaus organizme pagaminti antikūnai. Šią ligą provokuoja kitos autoimuninės būklės, kaip autoimuninė skydliaukės liga (tiroiditas), baltmė, uždegiminės žarnyno ligos.
Šiai nerandėjančiai alopecijai būdingi ovalūs, pavieniai ar dauginiai plikimo židiniai, kartais išsivysto visiškas galvos plaukų netikimas (alopecia totalis) ar viso kūno plaukų netekimas (alopecia universalis). Plaukų slinkimas taip pat gali išsivystyti sergant žvyneline, seborėjiniu dermatitu, grybeline odos infekcija.
Kada, stebint plaukų slinkimo procesą, reikėtų sunerimti?
Kaip jau anksčiau minėjau, kasdien netenkame nuo 50 iki 100 plaukų – tai natūralus plaukų augimo ciklo dalis. Rudenį ir pavasarį šis procesas gali tapti intensyvesnis dėl oro pokyčių, streso, mitybos svyravimų ar vitaminų trūkumo. Tačiau kai slinkimas užsitęsia ilgiau nei 2–3 mėnesius, pastebite akivaizdų plaukų retėjimą ar net plikimo židinius, tai jau ženklas, kad reikėtų pasitarti su gydytoju dermatovenerologu.
Jeigu plaukai slenka gausiai ir intensyviai, pastebite ryškų jų retėjimą, atsiranda plikimo židiniai ar vargina galvos odos niežėjimas, svarbu laiku kreiptis į specialistą. Plaukų slinkimo tipą, atsiradimo priežastis nustato gydytojas dermatovenerologas. Alopecijos diagnozė nustatoma remiantis paciento išsakytais nusiskundimais, apžiūros duomenimis, plaukų traukimo testo rezultatu, kraujo tyrimų analize.
Šių laikų alopecijos diagnostika neatsiejama nuo trichoskopijos. Šis tyrimo metodas leidžia įvertinti plaukų stiebų skaičių, vientisumo, diametro pokyčius, galvos odos, kraujagyslių pokyčius. Esant poreikiui, įtariant randėjančio tipo alopeciją, gali būti atliekama odos biopsija su histologiniu ištyrimu. „Geri Genai“ klinikoje patyrę gydytojai dermatovenerologai taip pat atlieka išsamią diagnostiką, įskaitant trichoskopiją.

Ko dar su plaukų slinkimo problema susiduriantys žmonės gali tikėtis lankydamiesi „Geri Genai“ klinikoje?
„Geri Genai“ klinikoje gydytojai dermatovenerologai konsultuoja pacientus, kuriuos vargina plaukų slinkimas ir retėjimas, atliekama nuodugni apžiūra, trichoskopija diagnozės patvirtinimui. Svarbu pažymėti, jog tiksli diagnozė lemia efektyvaus gydymo parinkimą. Kompleksinis gydymas, naudojant vietinio ir sisteminio poveikio vaistus bei atliekant procedūras, turi didžiausią teigiamą poveikį.
Klinikoje atliekamos visame pasaulyje pripažįstamos,gydymo algoritmuose aprašytos procedūros: mezoterapija aminorūgščių ir vitaminų kokteiliais, trombocitais praturtinos kraujo plazmos (PRP, i-PRF). Klinikoje atliekama gydomoji, injekcinė procedūra su preparatu Dutabion, kurio sudėtyje esantys ingredientai stiprina plauko folikulą, slopina vyrškųjų hormonų poveikį plauko folikulams.

Svarbiausia mūsų klinikos gydytojų užduotis – tiksliai diagnozuoti plaukų slinkimo priežastį ir, remiantis ja, paskirti konkretų gydymo planą. Efektyviai bendradarbiaujame su „Unison Beauty-lab2“ klientais. Plaukų stilistai drąsiai rekomenduoja mus savo klientams, siekiantiems pagerinti plaukų būklę, kokybę, sustabdyti plaukų slinkimą ir atkurti plaukų tankį. Galime pasidžiaugti puikiais rezultatais, padedant moterims menopauzės ir klimakteriniu laikotarpiu bei vyrams, kurie jau buvo nusprendę nebesinaudoti plaukų gydymo paslaugomis dėl plinkančios galvos. Džiaugiamės, kad būtent vyrai sudaro svarbią mūsų klientų dalį. Jų gydymo rezultatai yra akivaizdūs.“
Jei stebite gausų, ilgiau nei 2-3mėn. užsitęsusį plaukų slinkimą, atsirado plikimo židiniai, vargina galvos odos niežėjimas, rekomenduojame kreiptis į gyd. dermatovenerologą ištyrimui ir tinkamiausio gydymo parinkimui.
tel. +370 699 04494
Tomo g. 24, Klaipėda
Comments